REGULAMIN KOMITETU AUDYTU RADY NADZORCZEJ
ENERGOAPARATURA SPÓŁKA AKCYJNA
 

 

 
§ 1
1. Komitet Audytu, zwany dalej także „Komitetem”, pełni funkcje doradcze i konsultacyjne dla Rady Nadzorczej Spółki.
2. Komitet działa na podstawie ustawy z dnia 11 maja 2017r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (zwanym dalej także „ustawą o biegłych rewidentach”), a także innych aktualnie obowiązujących przepisów prawa, określających zasady jego funkcjonowania.
3. Komitet wykonuje swoje obowiązki kolegialnie.
 
§ 2
1. Komitet Audytu składa się co najmniej z trzech członków, w tym Przewodniczącego, powoływanych przez Radę Nadzorczą na okres jej kadencji spośród członków Rady Nadzorczej na pierwszym posiedzeniu Rady.
2. Większość członków Komitetu, w tym Przewodniczący, powinni spełniać warunek niezależności od Spółki określony w ustawie o biegłych rewidentach.
3. Przynajmniej jeden członek Komitetu powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.
4. Przynajmniej jeden członek Komitetu powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa Spółka.
5. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Nadzorczej bądź złożenia rezygnacji z pełnienia funkcji przez członka Komitetu przed upływem kadencji, Rada Nadzorcza uzupełnia skład Komitetu powołując nowego członka na czas do upływu kadencji Rady.
6. W sytuacji, gdy wraz z wygaśnięciem mandatu członka Rady Nadzorczej, w skład Komitetu nie będzie wchodził żaden członek, spełniający wymagania, o których mowa w ustępie 2, 3 i 4, wybór takiej osoby nastąpi niezwłocznie po odbyciu się walnego zgromadzenia odpowiednio zmieniającego skład Rady Nadzorczej.
7. Członek Komitetu Audytu może być w każdym czasie odwołany ze składu Komitetu uchwałą Rady Nadzorczej.
 
§ 3
1. Do podstawowych zadań Komitetu należy:
a) monitorowanie: sprawozdawczości finansowej, skuteczności systemów kontroli wewnętrznej, systemów zarządzania ryzykiem, audytu wewnętrznego, wykonywania czynności rewizji finansowej,
b) kontrolowanie i monitorowanie oraz ocena niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej,
c) opracowywanie polityki oraz określanie procedury wyboru firmy audytorskiej,
d) opracowywanie polityki świadczenia przez firmę audytorską usług niebędących badaniem,
e) informowanie Rady Nadzorczej o wynikach badania oraz wyjaśnianie, w jaki sposób badanie to przyczyniło się do rzetelności sprawozdawczości finansowej, a także jaka była rola komitetu w procesie badania,
f) przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji dotyczących powołania biegłego rewidenta oraz firmy audytorskiej,
g) przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości w Spółce.
2. Pozostałe zadania Komitetu określa ustawa o biegłych rewidentach.
3. Rada Nadzorcza może zlecać Komitetowi także inne, niż określone w ustępie 1., sprawy z zakresu czynności nadzorczych.
 
§ 4
1. Komitet Audytu odbywa posiedzenia co najmniej dwa razy w roku.
2. O posiedzeniach Komitetu informowani są wszyscy Członkowie Rady Nadzorczej.
3. Wszyscy Członkowie Rady Nadzorczej mają prawo uczestniczyć, bez prawa udziału w głosowaniu, w posiedzeniach Komitetu Audytu.
4. Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący.
5. Posiedzenia Komitetu są protokołowane. Protokoły są przechowywane w siedzibie Spółki.
6. Protokoły wraz z uchwałami, wnioskami, zaleceniami są przedkładane Radzie Nadzorczej i Zarządowi Spółki.
7. Komitet sporządza ze swej działalności roczne sprawozdania, które przedkłada Radzie Nadzorczej. Rada włącza sprawozdanie Komitetu Audytu do sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej za dany rok obrotowy.
 
§ 5
W celu realizacji swoich zadań i obowiązków Komitet Audytu może: 
a) żądać przedłożenia przez Spółkę informacji i dokumentów z zakresu księgowości, finansów, audytu wewnętrznego i zarządzania ryzykiem
b) żądać omówienia przez kluczowego biegłego rewidenta istotnych kwestii wynikających z badania i przeglądu sprawozdań finansowych sporządzanych przez Spółkę
c) zapraszać na posiedzenia osoby trzecie posiadające odpowiednie kompetencje do badania zagadnień będących przedmiotem prac Komitetu
d) wnioskować do Rady Nadzorczej o zlecenie wykonania opracowań, ekspertyz i opinii na użytek Komitetu.
 
§ 6
Komitet Audytu powinien wypełniać swoje obowiązki zgodnie z zakresem uprawnień i zapewnić systematyczne informowanie Rady Nadzorczej o swojej działalności i wynikach prac oraz wspierać Radę Nadzorczą w wykonywaniu jej zadań kontrolnych i nadzorczych.
 
§ 7
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, Komitet kieruje się przepisami ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i przepisami Regulaminu Rady Nadzorczej Spółki.
 
 
 
 
 
 
17 października 2017r.