RB nr 07/2020 z dnia 08.04.2020

Wpływ epidemii koronawirusa oraz zachorowań na COVID-19 na działalność Spółki
Podstawa prawna Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne. 

 

Zarząd Spółki Energoaparatura S.A. w Katowicach, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dla uczestników rynków kapitałowych oraz komunikatem Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 12 marca 2020 r., podaje do wiadomości informację o wpływie panującej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19 na działalność emitenta.

Działalność operacyjna Spółki prowadzona jest bez istotnych zakłóceń, z uwzględnieniem stosowania się do obowiązujących przepisów prawa oraz zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarny dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy, stosowania środków ochrony indywidualnej, ograniczania do niezbędnego minimum bezpośrednich kontaktów pracowników ze sobą oraz przedstawicielami kooperantów.

Jednocześnie, trudne na ten moment do oceny w skutkach dla działalności Spółki, ale coraz częściej występujące są następujące zjawiska i ryzyka:

  • ograniczenie intensywności prac na budowach i będące wynikiem ww. zalecanych ograniczeń bezpośrednich kontaktów osób zatrudnionych oraz pracowników   podmiotów współpracujących, występujących zwolnień chorobowych, korzystania ze świadczeń opiekuńczych itp.,
  • opóźnienia dostaw urządzeń i materiałów w związku z ograniczeniami transportowymi (zwłaszcza w transporcie międzynarodowym) lub opóźnieniami   realizacyjnymi po stronie producentów/dostawców,
  • opóźnienia w procedowaniu związanym z uzyskiwaniem niezbędnych decyzji, pozwoleń, uzgodnień itp. z uwagi na ograniczenia pracy organów administracji i   właściwych służb,
  • powstające opóźnienia w płatnościach ze strony odbiorców Spółki,
  • żądania przedpłat ze strony dostawców Spółki oraz podwykonawców.

Powyższe okoliczności pozostające poza kontrolą emitenta, a zwłaszcza ich kumulacja i ewentualna długotrwałość, mogą w przyszłości wpływać na terminowość realizacji kontraktów, a w konsekwencji przyszłe wyniki finansowe i operacyjne.
Aktualny stan prawny wynikający z przepisów tzw. tarcz antykryzysowych (z uwagi na wielkość zatrudnienia oraz brak na tę chwilę przesłanek przestoju lub spadku obrotów) nie daje Spółce istotnych narzędzi wsparcia dla zapobiegania tym skutkom.